ابزار وبمستر

ذائقه ايراني ، كالاي ايراني - كار و توليد از منظر بزرگان
معرفی وبلاگ
بازدید کننده ی گرامی؛ این وبلاگ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جهت گسترش و حمایت از تولیدات داخلی و ملی ایجاد شده است. شما عزیزان نیز با بیان نظرات و به خصوص انتقادات خود می توانید در جهت بهتر شدن وبلاگ با ما همکاری فرمایید.
صفحه ها
دسته
آرشیو
لینک دوستان
پیوندهای مرتبط
لوگوی وبلاگ ما

ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی

لوگوی دوستان
ابزارها و برنامه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 602253
تعداد نوشته ها : 1651
تعداد نظرات : 97
 حمايت از توليد ملي
این سایت را حمایت می کنم
کلیپ صوتی وبلاگ
اولويتهاي طرح ساماندهي اقتصادي در حكومت امام علي (ع)

http://harfeakhar.com/_files/images/article/%D8%AC%D9%87%D8%A7%D8%AF%20%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C%204_thumb.jpg

نويسنده : جواد سليماني

مقدمه

به دنبال سستي‏ ها و سهل‏ انگاري‏ ها و حسادت‏ ها و خودخواهي‏ هاي برخي از اصحاب پيامبر صلي الله عليه وآله، جامعه اسلامي پس از رحلت نبي اكرم صلي الله عليه و آله تا 25 سال در حال ركود و از دست دادن ارزش‏ ها و دستاوردهاي دوران بعثت و هجرت به سر مي‏ برد. طي اين دوران نسبتا طولاني، نابساماني‏ هايي همچون تعطيلي حدود الهي، فساد اخلاقي و اداري، از بين رفتن حرمت احكام اسلامي، اجتهاد در برابر نص، فراموشي سنت پيامبر صلي الله عليه و آله و تغيير الگوهاي رفتاري جامعه رخ نمود. يكي از مهم‏ترين اين نابساماني‏ ها شكاف روزافزون طبقاتي در بهره ‏مندي از امكانات مادي بود. سير حركت‏ حكومت اسلامي در دوران خلفا به‏ گونه‏ اي بود كه عده محدودي با كم‏ترين تلاش، به بيش‏ترين رفاه دست‏ يافته بودند، ولي اكثريت اقشار جامعه روز به روز بر محروميشان اضافه مي‏ شد; نظام به‏ گونه‏ اي اداره مي‏ شد كه خواص اصحاب در اندك زماني از راه‏هاي به ظاهر قانوني به ثروت‏ هاي كلاني دست‏ يافتند، اما اقشار پايين و توده مردم همواره در تهي‏دستي و نداري باقي مي‏ ماندند.
اين موضوع و برخي امور ديگر زمينه اعتراض و انقلاب مسلمانان را عليه عثمان فراهم آورده و مردم را به فكر انتخاب خليفه‏ اي لايق و كارامد براي حل معضلات جامعه و سامان بخشيدن به نابساماني‏ ها واداشت; و از آن‏جا كه جز اميرالمؤمنين عليه السلام احدي از چهره‏ هاي سرشناس و خواص اصحاب پيامبر صلي الله عليه وآله شايستگي و توانايي حل مشكلات جامعه اسلامي را نداشت، همه مردم، اعم از اصحاب مدينه و انقلابيان مصر و كوفه گرداگرد آن حضرت حلقه زدند و با اصرار از ايشان تقاضا كردند جُبّه خلافت‏ به تن كنند و بر جايگاهي، كه از روز نخست تنها به او تعلق داشت، بنشينند.اميرالمؤمنين عليه السلام ابتدا از پذيرش خلافت‏ خودداري كردند; راز مطلب هم اين بود كه ذايقه بسياري از خواص به سنت‏هاي غلط و غيرعادلانه خلفاي سلف شيرين شده بود و هر يك به مال و منال و جاه و جلالي رسيده بودند.از اين‏رو، با تاييد سياست‏هاي غلط خلفا، توده مردم را در تشخيص حق و باطل و اسلام ساختگي و اسلام ناب به غلط افكنده بودند.خواص به مثابه قطب ‏نماي حركت عوام به سوي سعادت بودند كه با از كار افتادن و انحراف خويش، مسير جامعه اسلامي را از قبله‏ گاه واقعي‏ اش منحرف ساختند.بدين‏ روي، حضرت با توجه به اين مشكل و برخي نابساماني‏ هاي ديگر فرمودند:
«مرا رها كنيد و سراغ ديگري برويد; زيرا ما به استقبال وضعي مي‏رويم كه چهره‏هاي مختلف و جهات گوناگوني دارد، به طوري كه دل‏ها بر آن استوار و عقل‏ها ثابت نمي‏ مانند» . (1)
اما سرانجام، به دليل اصرار زياد مردم و با هدف ظلم ‏ستيزي و گرفتن حقوق از دست رفته تهي‏دستان، خلافت را در كمال بي‏ رغبتي پذيرفتند، اما تنها براي اصلاح امور جامعه اسلامي و سامان بخشيدن به نابساماني‏هاي اخلاقي و سياسي و اقتصادي و اداري، آستين همت‏ بالا زدند.ولي از آن‏جا كه اصلاحات اجتماعي بدون اصلاحات اقتصادي غيرممكن است، حضرت در نخستين روزهاي خلافت‏ خويش، طرح «اصلاحات اقتصادي‏» خود را آغاز كردند.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

http://harfeakhar.com/_files/images/article/%DA%86%D9%87%D9%84%20%D8%AD%D8%AF%DB%8C%D8%AB%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%20%D9%88%20%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4_thumb.jpg

1 ـ رسول الله (ص) : الايمان في عَشرةٍ: المعرفة والطاعة واعلم والعمل والورع والاجتهاد والصّبر واليقين والرضا والتسليم، فايّها فقد صاحبه بطل نظامه.

(بحارالانوار ج 28، ص 175)

پيامبر اكرم (ص): ايمان در ده چيز اسـت: شناخت، فرمانبري از خدا، علم، عمل، پاكدامني، سخت‌كوشي، شكيبايي، يقين، خشنودي و تسليم در برابر خدا. هر يك از اين ده ركن كم شود، رشته ايمان از هم پاشيده مي‌شود.

2 ـ عنهم عليهم السلام: جدّوا واجتهدوا، وإن لم تعلموا فلا تعصوا، فإنّ من يبني ولا يهدم يرتفع بناؤه وإن كان يسيراً، وأنّ من يبني ويهدم يوشك أن لا يرتفع بناؤه.

(بحارالانوار ج 8، ص 286)

امامان معصوم (ع): تلاش و كوشش كنيد و اگر عمل نمي‌كنيد، گناه هم نكنيد؛ زيرا كسي كه بنايي مي‌سازد و ويرانش نمي‌كند، ساختمانش برافراشته مي‌شود، هر چند كوچك باشد. امّا كسي كه مي سازد و سپس ويران مي‌كند، بنايش برافراشته نمي‌شود.

3 ـ الإمام علي (ع):‌ العمل العمل، ثم النهاية النهاية، والاستقامة الاستقامة، ثم الصبر الصبر، والورع، إن لكم نهاية فانتهوا الي نهايتكم.

(نهج‌البلاغه: خطبه 176)

‌امام علي (ع): كار كنيد و آن را به پايانش رسانيد و در آن پايداري كنيد؛‌ آن گاه شكيبايي ورزيد و پارسا باشيد. همانا شما را پاياني است؛ پس، خود را به آن پايان (بهشت) رسانيد.

4 ـ الإمام علي (ع): مَن أبطا به عمله، لم يسرع به نسبه (حسبه).

(نهج‌البلاغه: حكمت 23)

امام علي (ع): هركس كارش او را كُند برد، نسبش (حسبش)‌ او را شتابان نبرد.

5 ـ الإمام علي (ع):‌ المداومة المداومة! فإن‌الله لم يجعل لعمل المومنين غاية الا الموت.

(مستدرك الوسائل: 177/130/1)

امام علي (ع): در كار پيگير باشيد، زيرا خداوند براي كار مؤمنان پاياني جز مرگ قرار نداده است.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif

  • ادامه مطلب

اشتراک این مطلب در :

http://th05.deviantart.net/fs49/150/i/2009/214/9/c/emam_sayyed_ali_by_asr_entezar.jpg

دانلود كليپ صوتي با حجم ۵٫۳۵ مگابايت

كليپ صوتي از بيانات امام خميني و مقام معظم رهبري درباره تحريم

————————————————–

منبع : khamenei.ir


اشتراک این مطلب در :

دانلود كليپ صوتي توليد ملي | نقش اصناف و بازاريان

حجم : ۳٫۸۹ مگابايت

بازرگانى كشور مى‌تواند در خدمت ترويج توليدات داخلى قرار گيرد. ما بحمد اللّه در بخشهاى مختلف اقتصادى و در اصناف مختلف، انسانهاى مؤمن، خدوم، علاقه‌مند و دلسوز زياد داريم؛ چرا بايد به اين انگيزه‌هاى پاك و مطهّر بدبين بود؟ همين اصناف و بازار كسانى بودند كه در دوران اختناق به اين نهضت كمك كردند. امام فرمود، اصناف بازوى قدرت‌مندِ نهضتند. همين‌طور هم بود؛ اين‌ها تلاش و مجاهدت كردند. تاجر و كاسب بازارى سرمايه‌ى خودش را در معرض تطاول مأموران بى‌انصاف رژيم سفّاك گذشته قرار داد، براى اينكه به مرجع تقليد و به دين خود و نهضت اسلامى كمك كند. اين‌ها را نبايد فراموش كرد. در ماههاى قبل از پيروزى انقلاب، صنعتگران و كارگران كشور بزرگترين ضربه را بر پيكر رژيمِ پوسيده‌ى سفّاك پهلوى وارد كردند. اين‌ها را نبايد فراموش كرد. در دوران جنگ، كارگران و بسيارى از صنعتگران ما، با فداكارى توانستند حركت صنعتى را در كشور از توقّف و ركود و مرگ نجات دهند. مردم، مؤمن و متعهّدند. مسئولان بايد با همان روحيه‌ى تعهد، علاقه‌مندى به مصالح مردم، توجه به مصالح عاليه‌ى انقلاب و پاك‌دامنى و پاك‌دستى، اين حركت عظيم را ادامه دهند.

بيانات در ديدار مسئولان وزارت‌خانه‌هاي صنايع و بازرگاني
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3073

اشتراک این مطلب در :

دانلود كليپ صوتي توليد ملي | امنيت شغلي كارگر

حجم : ۳٫۲۰ مگابايت

چرا ما بايد نسبت به مصنوعات خودمان بى‌اعتناء باشيم؟ گذشت آن روزى كه وابستگان به دستگاه قدرت به دست خودشان، با بيانات زهرآگين خودشان تلقين مى‌كردند كه ايرانى قادر به توليد و ساخت نيست. آن‌ها ايران را عقب انداختند. آن‌ها به روح ابتكار و شوق كار در كشور لطمه زدند. انقلاب آمد وضع را عوض كرد. امروز جوانان ما پيچيده‌ترين كارها را دارند انجام مى‌دهند. اين همه زيرساخت در كشور به وجود آمده است براى كارهاى بزرگ، اين همه كارهاى پيچيده‌ى فنى با ذهن و ابتكار جوان ايرانى دارد انجام مى‌گيرد. مسئولين دنبال اين كارند. امروز بايد رو بياورند همه به سمت مصنوعات و توليدات داخلى؛ اين بايد يك فرهنگ شود. البته يك بخش مهم از اين هم مربوط مى‌شود به امنيت شغلى كارگران، كه اين هم بايستى همه به آن توجه داشته باشند؛ كارگر فارغ‌البال باشد؛ مطمئن باشد؛ امنيت شغلى داشته باشد. و كارفرما و كارگر، سرمايه‌گذار و كارگر، مدير كارگاه و كارگر دست به دست هم بدهند برادروار، كارها را پيش ببرند.

بيانات در ديدار جمعى از معلمان، پرستاران و كارگران
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=6386

اشتراک این مطلب در :

X